Šta bi nam nedostajalo

Šta bi nam nedostajaloje saradnički projekat Edukacije za 21. vek i  nastavnika (Maja Keskinov, Dušica Biševac, i Zorana Matićević) i učenika beogradskih gimnazija koji, kroz izložbu, predstavlja  životne priče dvanaest  građana jevrejskog porekla koji su preživeli Holokaust i kasnije dali značajan doprinos  umetnosti, nauci i kulturi Srbije i bivše Jugoslavije.

Otvaranje izložbe "What would we miss" na Filozofskom fakultetu 9.09.2022. Beograd

Učenici su kroz istraživanje arhiva i lična svedočenja preživelih istraživali kako su ove ličnosti uticale na društvo i kulturu nakon što su preživeli Holokaust tokom Drugog svetskog rata.

Izložba se fokusira na njihova dela, doprinos, naglašavajući kulturni, društveni i istorijski trag koji su ostavili na srpsko društvo. Ona podseća šta bi svet izgubio da nisu preživeli i kako su prevazišli teško isustvo tokom Drugog svetskog rata.

Učenici na izložbi, Beograd, 2022.

Ovaj projekat nije samo produbio razumevanje učenika o Holokaustu i njegovom istorijskom kontekstu, već je podstakao razmišljanje o ljudskim pravima, opasnostima od diskriminacije i značaju promovisanja tolerancije. Podržan od strane TOLI – Olga Lengyel Instituta, ovaj projekat omogućio je učenicima da se upoznaju sa životima i postignućima preživelih, i da podstakne na dalja istraživanjena i na  lokalnom,  i na globalnom nivou.

Učenica Mila Mančić, XIV beogradska gimanzija, Jevrejski kulturni centar, 23. 04.2023.

Izložba je bila deo projekta Ministarstva prosvete Obrazovanje o kulturnoj baštini Srbije u septembru 2022. na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Takođe , tokom novembra 2024 izložba je postavljena u Memorijalnom centru Staro Sajmište. Izložba je takođe bila prikazana 23. 04.2023. u Jevrejskom kulturnom centru.

Učenici i nastavnici na otvaranju izložbe, Filozofski fakultet, Beograd, 2022.

Projekat je 2024. dobio treću nagradu Centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju  na konkursu „Saznali na seminaru – primenili u praksi“.