AKTUELNO

Treći beogradski simpozijum o nastavi istorije

Treći beogradski simpozijum o nastavi istorije, pod nazivom "Razoružavanje istorije", organizuje se od 10. do 12. aprila 2024. godine u Beogradu. U okviru obeležavanja 75. godišnjice Saveta Evrope i nakon Treće godišnje konferencije Opservatorije za nastavu istorije u Evropi, Beogradski simpozijum nastavlja svoju misiju unapređivanja nastave istorije kojom se podstiču demokratska kultura, interkulturalno razumevanje, multiperspektivnost i razmena različitih inovativnih praksi u sferi akademske, nastavne, studentske i učeničke zajednice.
Treći beogradski simpozijum kroz panel sesije i kreativne radionice preispitaće nastavu istorije u postkonfliktnom okruženju, iskrivljavanje i zloupotrebu istorije u političke, ideološke i vojne svrhe. Tema je dodatno podstaknuta nakon agresije Ruske Federacije na Ukrajinu 2022. godine, i eskalacije dugotrajnog sukoba između Izraela i Palestine 2023. godine. Nasleđe ratova koji su usledili nakon raspada Jugoslavije i dalje predstavlja izazovnu temu za nastavnike istorije na Balkanu.

Pored angažovanih panel diskusija i radionica, Simpozijum takođe pruža učesnicima jedinstvenu priliku da istraže grad kroz vođene pešačke ture. Ove ture su osmišljene da preispitaju spomeničko nasleđe, osvetljavajući istorijski kontekst Beograda, s posebnim fokusom na događaje iz 1990-ih godina.

Učionica sećanja na otvorenom

Uskoro očekujemo izlazak iz štampe Priručnika Učionica sećanja na otvorenom. Zahvaljujući kreativnosti i posvećenosti nastavnika koji su učestvovali na našem konkursu "Mesta sećanja-kao podsticaj za demokratsko učenje", odabrali smo 21 pripremu za čas/projektnu aktivnost, koje će biti štampane u Priručniku. Urednički odbor je prihvatio pripreme koji mogu inspirisati i druge nastavnike a koje su povezani s kulturnim nasleđem lokalnih zajednica, ističući važnost demokratskih vrednosti, ljudskih prava i kulturne raznolikosti. Izražavamo zahvalnost svima koji su učestvovali i delili svoje ideje.

Međunarodna radionica Monument(al) Challenges

Projekat Monument(al) Challenges, koji sprovodi nekoliko organizacija, na čelu sa  https://euroclio.eu/ u kojem učestvuje i naš tim, ima cilj  da obezbedi nastavne materijale i  obuku za nastavnike  da bi mogli da se bave osetljivim i složenim istorijskim temama koje se tiču spomeničkog nasleđa.Pozivamo nastavnike iz Srbije i regiona da se prijave na međunarodni seminar Monument(al) Challenges koji organizujemo u Beogradu od 12. do 14. aprila 2024.Ukoliko ste zaintersovani za propitivanje istorijskog i spomeničkog nasleđe, a govorite engleski jezik , prijavite se zajedno sa kolegom i pridružite nam se u Beogradu!Troškovi puta i boravka za dvočlani izabrani tim su obezbeđeni.

 

Treći beogradski simpozijum o nastavi istorije

Simpozijum pod radnim nazivom Razoružavanje istorije će okupiti vodeće istoričare iz akademske zajednice, nastavnike, studente i učenike koji će učestvovati u diskusijama o nastavi istorije u svetu zahvaćemom ozbiljnim konfliktima . Dvodnevni skup  će biti ispunjen panel diskusijama, javnim skupom, radionicama i vođenim šetenjama po gradu. Na skupu su predstavljeni različiti lokalni, regionalni i međunarodni evropski projekti, nastavni materijali i obrazovne prakse koje još uvek imaju važnu ulogu u prevazilaženju postojećih ili bivših konflikata.

Nastava Istorije- Raciju forum

U parterstvu LSE IDEAS (London School of Economics) i Ratiu Fondacija i ove godine ćemo kao tim učestvovati u radionici o  nastavi istorije  Složene teme u nastavi istorije u periodu od 11-12 maja 2024 u Raciju centru u Turdi u Rumuniji. O  temama i izazovima govoriće vodeći evropski  panelisti sa posebnim osvrtom na recenten događaje koje se tiču istorije u Rumuniji i regionu.

Beotura na KotorArt-u

Beotura kao "Definitivni vodič kroz istoriju Beograda", učestvuje na regionalnom samitu Heritage & Creativity u organizaciji Međunarodnog festivala KotorArt (Fondacije Don Branko Sbutega) i SHARE fondacije iz Beograda. Obrazovni sektor pokazuje rastući interes za integraciju informacione tehnologije (IT) u nastavne strategije, a aplikacije sa istorijskim i kulturnim sadržajem dobro se uklapaju u ove nove trendove. Obrazovne aplikacije, posebno one koje podstiču interaktivno i iskustveno učenje, pružaju  alat za aktivnosti učenja na licu mesta. Tome doprinosi i potencijal osporenih istorijskih lokacija kao prostora za nastavu, učenje i rad na društvenoj i istorijskoj pravdi. Naš projekat je rezultirao veb sajtom i aplikacijom na App Store-uGoogle Playstore-u  

Priznanje ”Sećanje na Hildu Dajč”2023

Drugu godinu za redom fondacija „Sećanje na Hildu Dajč“ ,  u nedelju 7.05.2023. godine na svečanosti u Univerzitetskoj biblioteci, dodelila je Priznanje za izuzetan doprinos kulturi sećanja nevladinoj organizaciji  Haver za projekat "Kamena spoticanja" i Omladinsko priznanje za iskazanu građansku i društvenu odgovornost  Omladinskom radiju Oradio za podkast i radio emisiju "U kakvoj zemlji želim da živim". Edukacija za 21. vek i  Teraforming  inicirali su pokretanje  priznanja ”Sećanje na Hildu Dajč” sa ciljem afirmisanja građanskog aktivizma mladih  i podsticanja kulture sećanja.

Pratite nas na društvenim mrežama

Budite u toku sa našim aktivnostima